Dużo mówi się w ostatnich czasach o tym, że różnego rodzaju przedsiębiorstwa mogą uzyskać międzynarodowe certyfikaty. Najbardziej znany jest ISO 9001. Zaraz za nim wędruje ISO 27001. Ale czym jest certyfikat FSC? Potocznie nazywa się go leśnym certyfikatem. Warto jednak powiedzieć nieco więcej na ten temat.

Forest Stewardship Council

FSC to skrót od Forest Stewardship Council. Jest to globalny program, który wspierany jest nie tylko przez WWF, ale również przez GreenPeace. Te organizacje, które odpowiedzialne są za ochronę środowiska naturalnego. Czy i w przypadku FSC ma się do czynienia z tym samym? Jak najbardziej. Otóż, mówiąc jak najbardziej ogólnie, w tym przypadku ma się do czynienia z systemem certyfikacji lasów oraz łańcuchów pochodzenia produktów drzewnych. To właśnie dzięki temu będzie można mówić o tym, że zdecydowana większość ekosystemu została ocalona. FSC ma również za zadanie przyczynić się do poprawy powietrza, którym na co dzień społeczeństwo oddycha. 

Dla kogo jest FSC?

O przyznanie takiego certyfikatu mogą starać się:

  • właściciele lub zarządcy lasów,
  • firmy zajmujące się przetwórstwem i handlem drewnem,
  • firmy zajmujące się przetwórstwem i handlem materiałami drewnopochodnymi.

Opracowany został specjalny dokument, który mówi o istocie tego całego certyfikatu. Można spotkać się z tam m.in. z takimi stwierdzeniami, jak:

“nie angażować się bezpośrednio ani pośrednio w następujące niedopuszczalne działania:

  1. a) nielegalne pozyskiwanie drewna lub handel nielegalnym drewnem lub produktami leśnymi;(…),
  2. c) zniszczenie w trakcie prac leśnych obszarów o wysokich walorach ochronnych; (…),
  3. f) naruszenie któregokolwiek z konwencji MOP, określonej w Deklaracji MOP dotyczącej Podstawowych Zasad i Praw w Pracy.”

Czy FSC się przydaje?

O to, aby certyfikat został przyznany walczy wiele współczesnych firm. Dlaczego? Ponieważ w znaczący sposób może mieć to wpływ na wizerunek danego przedsiębiorstwa. Nie ma co ukrywać, że współcześni kontrahenci chętniej patrzą na firmy będące eko w swoich działaniach. Świadczy o tym przyznany certyfikat. Aby tak się jednak mogło stać, potrzebny będzie audyt FSC, który może przeprowadzić m.in. DJB doradztwo. Warto pomyśleć o dobrej firmie, której zadaniem będzie wsparcie, aby certyfikacja faktycznie została przyznana. Tylko dzięki temu będzie można mieć pewność, że cały proces wprowadzania nowego systemu będzie miał jakikolwiek sens – nie tylko teraz, ale także w przyszłości. 

 

Comments are closed.

zobacz uylerlake.com https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/