Czujniki są używane w wielu miejscach, a ich poszczególne zastosowania różnią się między sobą warunkami użytkowania i przeznaczeniem samych sensorów. To sprawia, że konieczne jest duże zróżnicowanie tych elementów. Wśród wielu typów wyróżnić można między innymi czujniki magnetyczne. Do czego one służą? Jak są zbudowane? Wyjaśniamy to w następnych akapitach.

Czujniki magnetyczne – budowa i zalety

Jak nietrudno się domyślić, zasada działania czujników magnetycznych opiera się na zjawisku pola magnetycznego. Sensory tego typu są dwuczęściowe. Pierwszy element, czyli właściwy czujnik (kontaktor lub hallotron) jest przeznaczony do wykrywania zmian pola magnetycznego – informacje o każdym naruszeniu przesyła dalej do aparatury. Drugi to magnes umieszczony zazwyczaj na ruchomej części układu objętego pomiarami.

Czujniki magnetyczne należą do najszerzej rozpowszechnionych sensorów. Jest to wynik ich specyfiki oraz wielu atutów. Jednym z najważniejszych jest na pewno uniwersalność i funkcjonalność. W odróżnieniu od spełniających podobne zadania czujników optycznych lub indukcyjnych, mogą wykrywać nawet przez ściany lub inne przeszkody, są bardzo efektywne oraz działają na duże odległości.

Na ich popularność w ogromnym stopniu wpływa też różnorodność poszczególnych modeli. W zależności od specyfiki konkretnego zastosowania, konstruktor może zdecydować się na użycie sensorów kontaktorowych lub hallotronowych. Poza tym na rynku dostępne są też warianty wyposażone w magnetorezystory AMR lub inne rozwiązania. W razie wątpliwości do tego, jaki czujnik magnetyczny w danym przypadku sprawdzi się najlepiej, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Tej można zasięgnąć np. zaopatrując się u dobrych dostawców takich jak sensor24h.pl.

Zastosowanie czujników magnetycznych

Wspomniane wcześniej zalety sprawiają, że czujniki magnetyczne są stosowane w wielu gałęziach gospodarki. Pełnią bardzo ważną funkcję w różnego typu systemach automatyki przemysłowej. Za ich pomocą można kontrolować zamknięcie pokryw, mierzyć szybkość różnych elementów lub wykrywać niepożądane przedmioty znajdujące się w obrębie linii produkcyjnych, w rurach lub zbiornikach.

Z czujnikami sensorycznymi często spotykamy się również w urządzeniach codziennego użytku. Są one elementem systemów alarmowych (wykrywają zamknięcie lub otwarcie okien, drzwi i bram), rowerowych liczników prędkości lub instalacjach zabezpieczających przed zamknięciem drzwi przy obecności przeszkody. Są też popularnym elementem systemów typu smart home (domów inteligentnych).

Więcej informacji znajdziesz na stronie czujniki magnetyczne.

Comments are closed.

https://www.behance.net/motulink https://list.ly/bowij47556/lists https://500px.com/p/motulink?view=photos