Tak, świat doskonale poznał już smak umów tradycyjnych, które już od wielu, wielu lat spisywane są na papierze za pomocą zwykłego długopisu i kartki papieru. W eleganckiej formie umowa spisywana jest na komputerze – aczkolwiek, podpis składany jest ręcznie. Przyszedł jednak czas na smart contract. Nowoczesna technologia umożliwiającą automatyzację zawieranych transakcji.

Sektor FinTech

Pomimo tego, że smart contract obecna jest na rynku już od jakiegoś czasu, wciąż są one w fazie raczkowania. Dlaczego? Ponieważ wielu osobom nadal kojarzą się one z tymi kryptowalutami, doprowadzającymi do ruiny finansowej. Tylko że inteligentne umowy powinny być bardziej kojarzone z sektorem FinTech. Dzięki temu można wykorzystać je nie tylko w technologii blockchain giełd kryptowalut, ale również w wielu innych miejscach. 

Sektor finansowy

Takie firmy, jak 10Clouds pomagają swoim klientom dostrzec możliwości, jakie dają inteligentne umowy. Wszystko jest na zaawansowanym etapie. Postanowiły wykorzystać to m.in. marki z branży finansowej. Najlepszym dowodem na to jest szwajcarski UBS, który wspólnie z Barclays Credit Suisse, HBC, SIX i Thomson Reuters, stworzył Madrec. Jest to nowoczesna platforma, która bazuje na smart contract. Jej główną funkcją jest ułatwienie dokonywania analizy odnoszących się do kontrahentów i potencjalnego ryzyka kredytowego.

Gdzie wykorzystuje się jeszcze inteligentne umowy?

To tylko jeden z wielu przykładów, których można podać jeszcze kilka, m.in.:

  • zakup nieruchomości – w chwili zakupu/sprzedaży domu, mieszkania, itd., zmienia się wpis w wirtualnej księdze wieczystej, a wszystkie warunki umowy spisywane są w specjalnej aplikacji bazującej na technologii blockchain, ułatwiając automatyzację transakcji;
  • cele podatkowe – np. VATcoiny,
  • wykorzystywane do wykrycia podróbek cyfrowych – np. Alibaba,
  • ochrona zdrowia – np. Medi Ledger Project,
  • płatności e-commerce,
  • automatyzacja zamówień.

Jak korzystać ze smart contract?

Temat trudny, ale do opanowania. Aby się to udało, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z takimi zagadnieniami, jak język programowania Solidity, Linux i Command Line Interface, sposób działania sieci Ethereum, Javascript. 

Aby móc stworzyć inteligentne umowy, potrzebne są również niezbędne narzędzia. Na tej liście znajdują się: 

  • klient Ethereum: geth,
  • edytor tekstowy,
  • kompilator solidity (solcjs).

Z czasem będzie można zauważyć coraz większy wpływ inteligentnych umów na kolejne branże z jakimi ma się do czynienia na co dzień. Nie ma się czemu dziwić – w końcu jest to narzędzie, którego nadrzędnym celem jest ułatwienie działania w procesach biznesowych. 

Comments are closed.