Poród przez cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja, która pozostawia po sobie wyraźny ślad na skórze w postaci blizny po cesarskim cięciu. Na szczęście można ją odpowiednio pielęgnować, aby była mniej widoczna. Można też zdecydować się na zabieg laserowego usuwania blizn, dzięki któremu „pamiątka” po cesarskim cięciu stanie się niemalże niewidoczna.

Jak powstaje blizna po cesarskim cięciu?

Blizna po cesarskim cięciu jest blizną o podłużnym kształcie, przypominającą półksiężyc. Może być płaska lub delikatnie wypukła. Kiedy jest jeszcze świeża, ma kolor czerwony, później staje się różowa i po dłuższym czasie – biała. Najczęściej wykonywanym cięciem jest cięcie tuż nad wzgórkiem łonowym (cięcie majtkowe), przez co bliznę łatwo można ukryć pod bielizną. Mimo to dla wielu kobiet stanowi ona poważny defekt estetyczny.

Proces gojenia się rany po cesarskim cięciu składa się z czterech faz:

  • wysiękowej – trwa zwykle 4-7 dni, charakteryzuje się obrzękiem i obecnością wysięku;
  • oczyszczania – wysięk ustępuje, rana jest oczyszczana z drobnoustrojów;
  • naprawczej – w tej fazie zachodzi właściwe gojenie się tkanek i trwa ona od 4 do 6 tygodni;
  • przebudowy – jest procesem indywidualnym i może trwać od 3 tygodni do nawet kilku lat; w miejscu rany tworzy się blizna po cesarskim cięciu.

Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?

Ranę i bliznę po cesarskim cięciu należy odpowiednio pielęgnować, zgodnie z zaleceniami lekarza. W aptekach dostępne są różnego rodzaju kremy, żele i opatrunki silikonowe, które świetnie sprawdzają się w procesie rehabilitacji. Ważne jest również systematyczne masowanie blizny lub stosowanie terapii uciskiem. Masaż polega na uciskaniu blizny poprzez koliste ruchy. Dzięki właściwej pielęgnacji i rehabilitacji blizny możemy przyczynić się do zmniejszenia jej zaczerwienienia i spłaszczenia, ale nie usuniemy jej całkowicie.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, w usuwaniu blizn różnego rodzaju najlepiej sprawdzają się lasery frakcyjne i pikosekundowe. Procedura wykonywana jest przez lekarza medycyny estetycznej i polega na wykonaniu serii naświetleń wiązką lasera. Światło przedostaje się w głąb skóry, do tkanki podskórnej i skóry właściwej, powodując kontrolowane mikrouszkodzenia. Laser uruchamia w ten sposób naturalne procesy odbudowy skóry, które polegają na produkcji nowego kolagenu – białka odpowiedzialnego za prawidłowy wygląd skóry.

W przypadku usuwania blizny po cesarskim cięciu świetnie sprawdzają się tzw. terapie łączone. Pomocniczo wraz z zabiegiem laserowym stosuje się na przykład mezoterapię igłową kolagenem, która przyspiesza i potęguje efekty, dzięki czemu możliwe jest jej całkowite usunięcie.

Jakie efekty przynosi laserowe usuwanie blizny po cesarskim cięciu?

Laserowe usuwanie blizny po cesarskim cięciu daje szansę na całkowite pozbycie się nieestetycznej zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku jest taka gwarancja. Na skuteczność laserowej redukcji blizny po cesarskim cięciu wpływ ma nie tylko prawidłowe wykonanie zabiegu, ale też odpowiednie postępowanie pacjenta po jego zakończeniu.

Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty laseroterapii, zwykle konieczne jest zastosowanie lasera na blizny kilka, a nawet kilkanaście razy w odpowiednich odstępach czasu. Dokładny plan leczenia – liczbę oraz częstotliwość zabiegów – ustala lekarz podczas konsultacji z pacjentem.

Efekty usuwania blizny po cesarskim cięciu zależą również od tego, jak szybko zgłosimy się na zabieg. Najlepiej wtedy, gdy blizna jest jeszcze świeża, czyli czerwona. Białe blizny (utrwalone) nie są tak podatne na działanie lasera, chociaż ich usuwanie jest również możliwe.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/  

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/



Comments are closed.