Własny samochód daje wiele niezależności – pozwala na wygodniejsze przemieszczanie się, szybsze załatwianie niezbędnych spraw, szczególnie poza centrum miasta. Warto jednak pamiętać, że na właścicielach samochodów ciążą pewne obowiązki: przede wszystkim ubezpieczenie samochodu, ale też coroczne przeglądy techniczne.

Ubezpieczenie samochodu – co trzeba o nim wiedzieć?

Polskie prawo wymaga, by każdy posiadacz pojazdu mechanicznego posiadał wykupione ubezpieczenie OC. Polisa komunikacyjna OC to polisa roczna lub krótkoterminowa (trzydziestodniowa). W przypadku polisy krótkoterminowej można wykupić ją w określonych sytuacjach (np. kiedy zakupiliśmy nowy samochód i konieczne jest jego przerejestrowanie, lub też jeśli posiadamy samochód zabytkowy). Klasyczna polisa roczna może być zakupiona zarówno w biurze ubezpieczyciela, jak również w sieci.

Jak działa ubezpieczenie samochodu tego typu? Polisa OC chroni zarówno właściciela polisy, jak i innych użytkowników drogi. W razie kolizji spowodowanej przez właściciela ubezpieczenia, to właśnie polisa pokrywa podstawowe koszty napraw szkód. Jeśli sprawca nie ma ważnej polisy OC, musi on za wszelkie szkody zapłacić z własnej kieszeni.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC?

Wiele osób jest zaskoczonych, że ubezpieczenie samochodu w formie OC nie ma stałej ceny. Wynika to z faktu, że składka obliczana jest na podstawie wielu zmiennych. Pod uwagę bierze się wiek posiadacza samochodu, ale też wiek, markę i pojemność silnika pojazdu. Na wysokość składki mogą mieć też wpływ zniżki, dzięki którym jest ona niższa. Zniżki naliczane są wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie dla młodego i niedoświadczonego kierowcy będzie wysokie przez wzgląd na wysokie ryzyko kolizji.

Comments are closed.