Podstawą dobrej kondycji człowieka jest zdrowe serce. Dzięki jego pracy odżywione i dotlenione są wszystkie komórki naszego ciała. Każdy z nas chce się cieszyć dobrym zdrowiem jak najdłużej. Aby tak było, warto zadbać o serce już dziś, wprowadzając do swojej rutyny dobre nawyki.

Aktywność fizyczna i dieta

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na kondycję serca i układu krążenia. Bardzo ważną kwestią są też używki, a raczej ich wyeliminowanie. Palenie tytoniu, alkohol i inne tego typu uzależnienia negatywnie wpływają na nasze zdrowie i często są przyczyną zaburzeń pracy serca, które z kolei prowadzą do poważnych chorób układu krążenia. Jeśli jest coś, od czego warto się uzależnić, to aktywność fizyczna. Oczywiście i tutaj warto robić to z głową, dopasowując intensywność ćwiczeń do swoich możliwości. Przed wdrożeniem intensywniejszych treningów, warto zbadać swoją wydolność i skonsultować wyniki badań z lekarzem. Konsultację można przeprowadzić, wybierając opcję kardiolog online, która jest wygodna, pomaga zaoszczędzić czas i wyeliminować niepotrzebny stres, związany ze stacjonarną wizytą w gabinecie.

Zbilansowana dieta

Dieta to kolejna ważna kwestia w walce o zdrowe serce. To, co jemy, kiedy i w jakich ilościach ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Najlepiej dostarczać organizmowi wartości odżywczych w postaci dobrze zbilansowanych posiłków w kilkugodzinnych odstępach czasu i o określonych porach dnia. Owoce, warzywa, strączki, pełnoziarniste pieczywo, ryby, orzechy — to składniki diety, które dobrze wpływają na kondycję serca i całego organizmu. Żeby dieta była odpowiednio zbilansowana i dopasowana do naszego zdrowia i stylu życia, warto zwrócić się o pomoc do dietetyka.

Badania profilaktyczne

W trosce o zdrowe serce warto pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych. Oprócz morfologii, badania moczu, poziomu cukru i tłuszczów we krwi, badania ciśnienia tętniczego krwi, warto regularnie badać, w jakiej kondycji znajduje się nasze serce. Standardowym badaniem jest elektrokardiogram (EKG), który pozwala wykryć zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, niedokrwienie mięśnia sercowego i wiele innych problemów. Wyniki warto konsultować ze specjalistą, aby mieć pewność, że nic nie przeoczymy. Rozwój techniki umożliwia dziś przeprowadzenie wizyty kontrolnej zdalnie. Kardiolog online to możliwość konsultacji ze specjalistą bez wychodzenia z domu.

Comments are closed.