Posiadanie swojego samochodu oznacza spore wydatki. Do kosztów utrzymania pojazdu zaliczamy regularne tankowanie, coroczne przeglądy, ubezpieczenie, konserwacja i naprawy. Jednym z elementów skomplikowanego układu są amortyzatory. Jaką funkcję pełnią one w samochodzie? Dlaczego należy szczególnie o nie dbać? Kiedy konieczna jest wymiana amortyzatorów? Sprawdź!

Funkcje amortyzatorów

Amortyzatory pełnią w każdym pojeździe niezwykle ważne funkcje. Przede wszystkim, zapewniają one stały kontakt kół z nawierzchnią, niwelują drgania odczuwane podczas jazdy, zapewniają stabilność, ograniczają bujanie. Amortyzatory mają jeszcze jedno, niezwykle ważne zadanie – skracają drogę hamowania. Ponadto, zużyte amortyzatory obniżają funkcjonalność systemu ABS i kontroli trakcji, układu hamulcowego, opon i sprężyn. Niesprawne amortyzatory nie tylko sprawią, że podróż będzie niekomfortowa, ale również stworzą zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.

Kiedy konieczna jest wymiana amortyzatorów?

Szybkość zużywania się tej części zawieszenia uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim stylu jazdy i stanu dróg. Po czym poznać, że wymiana amortyzatorów jest konieczna? Do charakterystycznych oznak zużywania się części zaliczamy nierównomierne ścieranie się opon, uczucie bujania i drgania samochodu, szczególnie podczas jazdy na nierównej nawierzchni i wydłużonej drodze hamowania. Jeśli chcesz sprawdzić stan amortyzatorów, wybierz się na stację diagnostyczną i zleć wykonanie specjalistycznego badania.

Koszty wymiany

Ile zapłacisz u mechanika za wymianę amortyzatorów? Koszt usługi zazwyczaj mieści się w przedziale od 100 do 200 złotych za komplet na jedną oś. Ceny wzrosną, jeśli będziesz korzystał z oryginalnych części (nawet do kilku tysięcy złotych).

 

 

Comments are closed.

uylerlake.com https://gosciniecmurckowski.pl/ogrzewacze-gazowe-technologia-na-rzecz-komfortu/ zobacz