Silnik wolnossący jest dobrze znany fanom motoryzacji. Jednostka napędowa jeszcze do niedawna zasilała większość pojazdów poruszających się po europejskich drogach. Dzisiaj, ze względu na postęp w dziedzinie motoryzacji, zmieniające się potrzeby kierowców i restrykcyjne prawo dotyczące emisji spalin, zastępowane są motorami z doładowaniem. Czym charakteryzuje się silnik wolnossący? Jakie zalety wiążą się z użytkowaniem aut starszego typu? Sprawdź!

Silnik wolnossący – najważniejsze informacje

Silnik wolnossący, zwany również atmosferycznym, do napełniania komory spalania wykorzystuje naturalną różnicę ciśnień między komorą a otoczeniem. W procesie nie bierze udziału sprężarka – element znajdujący się w silnikach z doładowaniem. Powietrze jest samodzielnie zasysane do komory spalania z otoczenia. Silnik został opatentowany już w 1877 roku przez niemieckiego konstruktora Nikolausa Augusta Otto.

Co ciekawe, ten typ silników, w nieco unowocześnionej formie, wciąż montowany jest w autach sportowych wysokiej klasy.

Dla kogo auto z silnikiem wolnossącym?

Starsze pojazdy wyposażone w silnik wolnossący wciąż mają swoje grono wiernych użytkowników. Ich walory doceniają kierowcy poruszający się głównie po mieście. Ponadto, w odróżnieniu od mocnych i skomplikowanych jednostek, silniki wolnossące mają prostą, a co za tym idzie, również bezawaryjną budowę. Naprawa uszkodzonego silnika wolnossącego jest stosunkowo niedroga. Jednostajny przyrost mocy zapewnia przewidywalność i wygodę jazdy, szczególnie w miejskich warunkach. Zgrabny pojazd z silnikiem starszego typu spełni oczekiwania kierowców szukających wygodnego, taniego w eksploatacji pojazdy używanego głównie w mieście.

Comments are closed.

https://500px.com/p/motulink?view=photos https://www.openstreetmap.org/user/Motulink https://qiita.com/Motulink