Na przeszczep włosów decydują się osoby, które ze względu na uwarunkowania genetyczne tracą owłosienie — najczęściej w okolicy głowy, brody, brwi lub wąsów. Jest to procedura, która kierowana jest także do pacjentów z ubytkiem włosów z powodu urazu mechanicznego, napromieniowania bądź oparzeń. Nowoczesne technologie i metody wykonywania transplantacji mieszków włosowych powodują stopniowy wzrost odsetku włosów, które się przyjmują. Co warto wiedzieć o metodzie ekstrakcji? Czy po przystąpieniu do niej konieczne jest powtórzenie zabiegu po jakimś czasie?
Przeszczep włosów metodą ekstrakcji
Omawiana procedura należąca do zabiegów medycyny estetycznej to transplantacja włosów, która polega na wcześniejszej ekstrakcji mieszków włosowych, a następnie ich wszczepieniu w obszar dotknięty łysieniem. Różnica między tą metodą a tradycyjną opiera się przede wszystkim na tym, że nie trzeba dokonywać wycinku skóry z mieszkami włosowymi, a jedynie pobrać grafty z pomocą specjalnych mikronarzędzi. Jest to zatem procedura, która nie pozostawia tak dużych ran i blizn, co oznacza szybszą rekonwalescencję.
Zamiast pobierania wspomnianych wycinków lekarz wykonuje jedynie niewielkie otwory, w których następnie umieszcza grafty przygotowane do przeszczepu.
Kiedy włosy wypadają po raz pierwszy?
Wielu osobom może wydawać się, iż po przeszczepie włosów to kilkucentymetrowe owłosienie pozostaje już na stałe w skórze głowy. Należy jednak mieć na uwadze, iż po kilku tygodniach może ono wypaść, co świadczy o prawidłowym przebiegu zabiegu oraz procesu adaptacji mieszka włosowego w jego nowej lokalizacji.
To ważne, aby mieć świadomość tego, iż wypadaniu ulegają włosy, a nie mieszki włosowe. Cebulki pozostają w skórze, a dzięki ich odpowiedniemu dotlenieniu i odżywieniu pacjenci stopniowo zauważają wzrost coraz grubszych i mocniejszych włosów. Dopiero po kilku miesiącach można zauważyć wzrost włosów, które utrzymują się dłużej i są pomocne przy kształtowaniu nowej, bujniejszej fryzury. Przeważnie cały proces wypadania i odrastania włosów aż do momentu, gdy wyglądają naturalnie i zwiększają objętość uczesania, zajmuje około dwunastu miesięcy.
Od czego zależy sukces przeszczepu?
To od pacjenta i jego postępowania po zabiegu w dużej mierze zależny jest finalny rezultat transplantacji. Nieprzestrzeganie zaleceń może bowiem sprawić, że włosy będą wypadać. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, aby nie dotykać skóry głowy, nie pocierać jej ręcznikiem, czy nie stosować na niej mocnych środków pielęgnacyjnych, kosmetyków i metod stylizacji. Mieszki włosowe na pierwszym etapie są bardzo wrażliwe, a ich nieodpowiednie traktowanie może przyczynić się do ich wypadania. Odbieganie od zaleceń lekarskich może zatem wiązać się z nieprzyjęciem przeszczepu.
Na jak długo wystarcza jeden przeszczep włosów?
Przeszczep włosów zapewnia efekty długotrwałe, jeżeli zostanie przeprowadzony przez doświadczonego lekarza, a pacjent będzie przestrzegał zaleceń w czasie rekonwalescencji po zabiegu. To może oznaczać, iż jeden zabieg wystarczy nie na kilka lat, ale na całe życie.
Co jednak może wpływać na to, że po jakimś czasie pacjent ponownie zdecyduje się na przeszczep? Jednym z aspektów jest wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Jeśli przykładowo pacjent choruje na łysienie androgenowe, w dniu zabiegu przeszczep będzie dotyczył głównie obszaru z widocznym przerzedzeniem lub łysieniem. Wraz z upływem lat może jednak okazać się, że w pozostałych obszarach również włosy zaczynają wypadać. Jest to zależne w dużej mierze od tempa postępowania choroby i tego, czy pacjent leczy się na łysienie androgenowe.
Dużo zależy także od sposobu pielęgnacji włosów i codziennego stylu życia. Osoby, które nie stosują odpowiednio dobranych kosmetyków, często stylizują włosy, korzystają systematycznie z basenu z chlorowaną wodą będą szybciej zauważać u siebie wykruszanie włosów, ich słabnięcie, czy przerzedzenie.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia przy podejmowaniu decyzji odnośnie przeszczepu włosów, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.
Comments are closed.